Wydarzenia

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 - 23.06.2017 r.

     23 czerwca 2017 roku dobiegł końca kolejny rok szkolny. Po dziesięciu miesiącach wytężonej nauki i pracy rozpoczęły się zasłużone wakacje. Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy ośrodka uczestniczyli w tym dniu w uroczystej akademii. Był to szczególna uroczystość, pełna przemówień, podziękowań i wzruszeń. Wiele emocji wzbudziła krótka prezentacja o naszych absolwentach, których pożegnaliśmy z łezką w oku.
     Życzymy wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji!
Wakacji nadszedł czas - uroczyste pożegnanie przedszkola - 22.06.2017 r.

     W dniu 22.06.2017 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w naszym przedszkolu. Uroczystość rozpoczęła się prezentacją grup przedszkolnych wraz z opiekunami przy dźwiękach Marsza Radeckiego. Dzieci udały się nad staw, by zaprezentować swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Żabki, motylki, bociany i bąki przedstawiły krótką część artystyczną, dobrze się przy tym bawiąc. Razem z rodzicami przedszkolaki obejrzały prezentację "Z życia przedszkola" pokazującą cały rok wspólnej pracy, nauki i zabawy. Na koniec przyszedł czas na dyplomy, podziękowania dla rodziców, książki i upominki. Udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.ZOO - podglądamy zwierzęta - 09.06.2017 r.

     Korzystając z pięknej pogody grupa uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum wybrała się na wycieczkę do Zamojskiego Ogrodu Zoologicznego. Wychowankowie w zoo poznali różnorodność flory i fauny zaspokajając swoją naturalną ciekawość. Podczas obserwacji zachowań zwierząt także odpoczęli w otoczeniu przyrody.
Teatralny Dzień Rodziny - 02.06.2017 r.

     2 czerwca w naszej placówce uczniowie, rodzice, nauczyciele i goście świętowali Dzień Rodziny. Uczestników imprezy przywitała p. Dyrektor SOSW Bożena Kloc. Miłe słowa do zebranych skierowali również p. Jolanta Ryszkiewicz - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Chełmie oraz pan Waldemar Koziej.


     Wiodący motyw tegorocznej imprezy to "Teatr wokół nas". Nieprzypadkowo w tym roku wybrano taką tematykę. Działający w placówce teatr AZUMI, założony i prowadzony przez panią Annę Dobras obchodził 10-lecie swego istnienia. Dlatego organizatorzy zadbali, aby wszyscy poczuli się jak w teatrze. Goście mogli odwiedzić Garderobę Gwiazd, studio fryzur, makijażu i wizażu, fotobudkę, a przede wszystkim obejrzeć aktorów teatru w przedstawieniu "Baron Cygański".


Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy służb mundurowych i ratunkowych, loteria fantowa, muzyczne zabawy oraz pokaz zumby. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, którzy bawili się z clownem na mini placu zabaw. Imprezę uświetnił zespół ludowy "Pawłowianki", który swoim repertuarem zachęcał obecnych do wspólnego śpiewania. Rodzice uczniów zorganizowali kiermasz ciast, a Koło Gospodyń Wiejskich z Wólki Okopskiej przygotowało degustację "swojskiego jadła". Dużą popularnością cieszyły się "Babeczki Przedszkolaka", które przygotowały dzieci z naszego przedszkola.


Impreza upłynęła w atmosferze radości i zabawy, a przede wszystkim było_po prostu rodzinnie...Wszystkim sponsorom, którzy wsparli nas przy organizacji Dnia Rodziny serdecznie Dziękujemy!!!

Bank Spółdzielczy w Leśniowicach - Oddział w Dorohusku
PH Chłodnia Igloo Poterewicz Sp.J.
H2D Hanna Drygiel i Daniel Misiurski S.C.
Pani Anna Ignatiuk Frupaks Fruit
Pan Marcin Kołtun - Koło Łowieckie "Dubelt"
Stowarzyszenie na Rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku
Pan Władysław Marszaluk
Pan adw. Norbert Ujas
Pan Jacek Skowron
Pan Janusz Prączko
Pan Piotr Flis
Pan Janusz Kubina
Pan Krzysztof Giedz"Zdrowo jem - Zdrowo rosnę" - 25.05.2017 r.

     Na przełomie kwietnia i maja w naszym Ośrodku zorganizowany został konkurs plastyczny na plakat pt. "Zdrowo jem - Zdrowo rosnę", którego koordynatorem była pielęgniarka - Jolanta Skurzewska.
     W konkursie udział wzięli uczniowie: przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy.
     Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Konkurs cieszył się zainteresowaniem uczniów, którzy wykazali się oryginalnością i pomysłowością podczas wykonywania prac, które były nie tylko zgodne z tematem, ale też estetycznie wykonane.
     Po burzliwych obradach Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienia autorom najciekawszych plakatów.
     Podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 25.05.2017 r. o godz. 11:30 w stołówce szkolnej. Uczniom wyróżnionych prac rozdano dyplomy i nagrody.Mini Spartakiada Przedszkolaków - 23.05.2017 r.

     23 maja 2017 roku dzieci z Przedszkola Samorządowego w Dorohusku i Przedszkola Specjalnego w Dorohusku wzięły udział w II Mini-spartakiadzie Przedszkolaka. Humory nam dopisywały, a zawody sportowe przebiegły w duchu dobrej zabawy i zgodnej rywalizacji.Mali sportowcy na start - 19.05.2017 r.

     19 maja 2017 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w imprezie biegowej "Sprintem do Maratonu" w ramach III Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków.


     Impreza odbyła się na szkolnym boisku. Po rozgrzewce przeprowadzonej przez Pana Rafała, mali sportowcy wystartowali... Z zacięciem pokonywali kolejne okrążenia, każde po 30 m. Razem przebiegli 1800 m. Na mecie czekały medale i pamiątkowe dyplomy. Wszyscy zostali zwycięzcami i zasłużyli na tytuły mistrzów maratonu. Dodatkową nagrodą była "przekąska mistrza", czyli sok owocowy i owsiane ciasteczka.


     Zadowolone i szczęśliwe przedszkolaki zapowiadają już swój udział w kolejnej edycji maratonu.Wycieczka do "Magicznych Ogrodów" - 17.05.2017 r.

     Dnia 17.05.2017 roku przedszkolaki, oddział rewalidacyjno- wychowawczy, klasa II-IV oraz rodzice odwiedzili baśniową krainę, położoną pośród przepięknej roślinności, pełną magicznych postaci i zagadek. A to wszystko w parku tematycznym - Magiczne Ogrody w Janowcu. Odkrywanie ich było świetną zabawą dla dzieci, rodziców i opiekunów. Tuż po przekroczeniu bramy wejściowej ze wszystkich stron otoczyły nas rzeczy niezwykłe, przykuwające uwagę i pobudzające wyobraźnię. Bliskość natury, sensoryczny ogród i wiele atrakcji sprawiły, że miło i przyjemnie spędziliśmy razem czas.Śniadanie Wielkanocne - 12.04.2017 r.

     12 kwietnia o godzinie 9.00 w stołówce SOSW w Dorohusku zgromadzili się uczniowie, pracownicy ośrodka oraz zaproszeni goście, aby wspólnie spożyć Śniadanie Wielkanocne. Obecny na spotkaniu kapłan - ks. R. Winiarski odmówił modlitwę i poświęcił przygotowane, tradycyjne potrawy. Następnie były życzenia i wspólny posiłek.
     Zasiadając przy pięknie udekorowanych stołach, na których znalazły się: żurek, sałatki, wędliny, faszerowane jaja i słodkie wypieki wszyscy cieszyli się, że mogą wspólnie radować się z nadchodzących Świąt Wielkanocnych."Razem możemy więcej" - 29.03.2017 r.

     W dniu 29.03.2017 r. już po raz dziewiąty Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Dorohusku był organizatorem Międzyszkolnego Konkursu dla Klas Przysposabiających do Pracy.
     W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział sześć zespołów: z Kębła, Lublina, Zamościa, Hrubieszowa, Włodawy i Dorohuska. Celem konkursu było zaprezentowanie przez drużyny swoich umiejętności z wybranych dziedzin życia oraz ukazanie jak ważna jest współpraca w grupie.
     Konkurencje z jakimi zmierzyli się uczestnicy to: danie kulinarne-pizza, stroik świąteczny, palemka wielkanocna, pisanka wykonana metodą papierowej wikliny, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sadzenie nowalijek do doniczek.
     Impreza przebiegła w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Nie było przegranych, każdy zespół została zwycięzcą.
     Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, podziękowania i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie.
     Razem możemy więcej, więc do zobaczenia za rok."Odkrywamy radość w grupie" - 28.03.2017 r.

     Dnia 28.03.2017 r. w naszym Ośrodku od rana było słychać miarowe uderzanie. Przyjechał do nas pan Michał Szulc i przeprowadził warsztaty dla dzieci i młodzieży " Odkryj radość w grupie". I tej radości było bardzo dużo. Kontakt z bębnami wyzwolił u większości z uczestników spotkania pokłady niesamowitej energii, zmobilizował grupy i zachęcił do wzajemnego słuchania. Przenieśliśmy się do Afryki naśladując przyrodę :deszcz, burze. Po raz pierwszy zobaczyliśmy instrumenty perkusyjne o dziwnie brzmiących nazwach: agogo, shekere, ocean drum, ła-ła i różnej wielkości bębny. Tętniące rytmy towarzyszyły nam jeszcze przez cały dzień.Warcabowe Rozgrywki - 16.03.2017 r.

     16 marca w naszym ośrodku zorganizowane zostały "Rozgrywki Warcabowe", w których udział wzięło dwunastu zawodników.
     Na uczestników warcabowych zmagań tego dnia czekało wiele atrakcji: zdobyte przez nich punkty zamieniane były na słodkie żetony, na etapie półfinału wprowadzono dodatkowe bonusy - czekoladowe damki, które po zakończeniu gry przechodziły na własność graczy, natomiast finał rozgrywany był specjalnymi, czekoladowymi pionkami.


     Po długiej i zaciętej walce tytuł Mistrza Warcabowych Rozgrywek otrzymał Piotr Bąk, natomiast Wicemistrzem został Damian Adamkiewicz.
     W ramach docenienia wysiłku każdego z graczy, wszyscy mieli możliwość wylosowania smacznych nagród z warcabowej makiety oraz uczestniczyli w słodkim poczęstunku przygotowanym w formie "Ciasteczkowej planszy warcabowej"."Ratujemy i Uczymy Ratować" - 16.03.2017 r.

     W dniu 16.03.2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyło się spotkanie instruktażowo-informacyjne dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach realizacji programu edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzonego przez Fundację WOŚP. W tym działaniu wsparli nas: Pani Jadwiga Woźniak - kierownik kształcenia praktycznego oraz słuchacze Zawodowego Studium Medycznego w Chełmie.


     Omówione zostały zasady bezpieczeństwa osoby udzielającej pomocy, sposób sprawdzania stanu przytomności, wzywanie pomocy, sprawdzanie oddechu, pozycja boczna ustalona, resuscytacja krążeniowo-oddechowa: uciskanie klatki piersiowej, oddechy ratownicze. Nawiązano również do opatrywania ran, skaleczeń oraz zabezpieczania złamań.


     Uczniowie nauczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sposób bardzo ciekawy i praktyczny, uświadomili sobie konieczność udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku.
     Całość spotkania przebiegała w formie praktycznych działań z wykorzystaniem bandaży, chust trójkątnych, fantomów do resuscytacji."W zdrowym ciele, jest weselej" - 01.03.2017 r.

     1 marca 2017 roku rodzice po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Klub Rodzica. Tym razem pod hasłem "W zdrowym ciele, jest weselej". Przy rytmach porywającej muzyki trenowali układy taneczne zumby, a później pod fachowym okiem " naprawiali" defekty własnego ciała. Było naprawdę wesoło, kto nie był niech żałuje. Zdrowym stylem życia zainteresowały się też uczennice, które czynnie wspomagały rodziców w zdobywaniu nowych umiejętności tanecznych.
     Na podziękowania w tym dniu zasłużyli: pani Justyna, pan Rafał i pani Danuta.Na pomoc leśnym zwierzętom. - 21.02.2017 r.

     Już po raz kolejny wychowankowie naszego Ośrodka uczestniczyli w wycieczce do pobliskiego lasu, w celu dokarmienia zwierząt zimą. W dniu 21 lutego zaopatrzeni w zgromadzone wcześniej siano, zboże, marchew i ziemniaki wyruszyli na pomoc leśnym zwierzętom. Po odczytaniu listu skierowanego do dzieci, wychowankowie postanowili spełnić prośbę zwierząt. Z radością i dużym zaangażowaniem uzupełnili "stołówkę leśną" w przygotowaną paszę, mając nadzieję, że zwierzęta obserwują ich poczynania.


     Coroczna akcja dokarmiania zwierząt zimą, stała się już tradycją i jest stałym elementem kształtowania świadomości ekologicznej wśród naszych wychowanków.Spotkanie edukacyjno- profilaktyczne - 23.02.2017r.

     Dzieci i młodzież mają dużo czasu wolnego, nie zawsze wiedzą jednak, co z nim zrobić. Najczęściej spędzają go przed komputerem lub telewizorem. Dlatego też w ramach odbywających się w naszej placówce cyklicznych spotkań edukacyjno- profilaktycznych panie: psycholog i pedagog zorganizowały zajęcia dla wychowanków grup wychowawczych, których tematem było: "Czas wolny - jak go miło i przyjemnie spędzić".
     Uczestnicy spotkania poznali sposoby kreatywnego spędzania czasu wolnego, aktywnie i z zaangażowaniem brali udział w przygotowanych zabawach oraz wykonywali przydzielone im zadania, po których przyszedł czas na relaks przy muzyce.Karnawałowy Turniej Sportowy - 16.02.2017r.

     16 lutego 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Dorohusku odbył się Karnawałowy Turniej Sportowy.


     Wychowankowie aktywnie spędzali czas wolny uczestnicząc w zabawach i konkurencjach sportowych. Po zabawie muzycznej z balonami, zawodnicy zmagali się w następujących konkurencjach: wyścigi na śniegu, my to umiemy i kozłujemy, skaczemy jak kangury, chodzimy prosto, papierowe kręgle, wyścigi na czworaka, bieg z kulką lodową, toczymy śnieżną kulę. Wszystkie konkurencje budziły ogromne emocje.


     Po zmaganiach sportowych, przyszedł czas na zabawę przy muzyce "Ludzie do ludzi" oraz zabawę wyciszającą "Bal karnawałowy". Uwieńczeniem spotkania był udział w dyskotece oraz słodki poczęstunek.Walentynki - 14.02.2017r.

     14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zakochanych - Walentynki. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się już tydzień wcześniej, kiedy to uruchomiona została Poczta Walentynkowa. Na korytarzu pojawiły się specjalne skrzynki, do których wrzucano kartki oraz listy. Wśród tej niezwykłej korespondencji nie zabrakło wyrazów sympatii skierowanych do uczniów, pani dyrektor, nauczycieli, wychowawców i pracowników ośrodka. Na tym jednak obchody święta się nie zakończyły. Nasi wychowankowie spędzili muzyczne popołudnie. Sala gimnastyczna rozbrzmiewała utworami o miłości, ponieważ odbyło się tu "Walentynkowe karaoke". Na koniec każdy uczestnik tego spotkania został obdarowany przez organizatorów "słodką walentynką".Kolędowanie w SOSW w Dorohusku - 01.02.2017r.

     Na zakończenie okresu Świąt Bożego Narodzenia, 1 lutego, spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu. Przy akompaniamencie pianina prezentowaliśmy swoje talenty wokalne jako soliści i zespoły. Śpiewanie najpiękniejszych kolęd i pastorałek oraz miła atmosfera, wprowadziły nas w dobry nastrój. Radość ze wspólego śpiewania było widać na twarzach dzieci, jak i dorosłych.Bal Karnawałowy - 11.01.2017r.

"Dziś w naszej szkole wspaniały bal
radośnie tańczy pięćdziesiąt par,
tańczymy wszyscy, aż sala drży,
nogi nas niosą...raz,dwa i trzy!
W styczniu karnawał, więc bawmy się,
duzi i mali - radujmy się!
Niech gra orkiestra, niech trąbka brzmi,
piękny ten walczyk...raz,dwa i trzy!"


     W chłodny, styczniowy dzień w naszym Ośrodku było bardzo gorąco, a to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym. Tego dnia, przy akompaniamencie skocznej muzyki zespołu HADIMM bawiliśmy się wyśmienicie!
Słodki poczęstunek dodał nam sił do tańca, a dobry humor pozostał w sercach na długo. I oby takich chwil było jak najwięcej!

Spotkanie Opłatkowe - 21.12.2016r.

     W dniu 21 grudnia 2016 roku o godzinie 1000 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku odbyło się spotkanie opłatkowe. Uczniów, nauczycieli, pracowników ośrodka oraz gości powitała pani dyrektor Bożena Kloc, która złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia. Następnie nastąpiło wzruszające pożegnanie pana Adama Mendla- kierownika gospodarczego. Fragment Pisma św. mówiący o Narodzeniu Pana Jezusa (Łk2, 1-20) odczytał ksiądz prałat - Ryszard Winiarski.
     Były życzenia, dzielenie się opłatkiem , posiłek składający się z tradycyjnych potraw wigilijnych oraz wspólne kolędowanie.Wigilijne pierogi - 20.12.2016r.

     20 grudnia 2016 roku Klub Rodzica działający w SOSW w Dorohusku zorganizował kolejne spotkanie kulinarne dla rodziców. Rodzice postanowili w tym roku wspomóc panie kucharki w przygotowaniu wieczerzy wigilijnej. Przy kolędach, pachnącej choince i rozmowach, świąteczne pierogi lepiły się szybciutko. Smakowały wybornie i szybko znikały z talerzy. Dziękujemy za pomoc i zapraszamy rodziców na następne spotkania.

Koordynatorzy Klubu RodzicaSpotkanie edukacyjno- profilaktyczne - 15.12.2016r.

     W ramach organizowanych w naszej placówce cyklicznych spotkań edukacyjno- profilaktycznych panie: psycholog i pedagog zaprosiły wychowanków na zajęcia pt. "Jak poradzić sobie z prowokacyjnymi zachowaniami wśród kolegów i koleżanek". Uczestnicy spotkania ćwiczyli między innymi różne sposoby wyrażania własnego zdania, rozpoznawanie złych zachowań i reagowanie na nie. Podsumowaniem zajęć było wykonanie plakatów o dobrym zachowaniu.
     Na koniec spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na "Karykaturę palacza" ogłoszonego w ramach realizacji programów profilaktycznych: "Znajdź właściwe rozwiązanie" oraz " Nie pal przy mnie, proszę".Mikołajkowy Turniej Sportowy - 14.12.2016R.

     14 grudnia 2016 r. wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Dorohusku uczestniczyli w Mikołajkowym Turnieju Sportowym.
     Celem imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego oraz poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej.
     Turniej rozpoczął się wspólną rozgrzewką wszystkich uczestników. Wychowankowie zmagali się w następujących konkurencjach: wyścig na nartach, rzut śnieżkami z gazety do celu, wyścigi Mikołajów: w workach, kozłujących piłkę, zakładających stroje na czas. Następnie odbyła się zabawa wyciszająca "Prezencik". Wszystkie konkurencje budziły ogromne emocje.
     Na zakończenie turnieju wychowankowie uczestniczyli w słodkim poczęstunku. Zabawa była wyśmienita!"Cała Polska Czyta Dzieciom" przed świętami.... - 12.12.2016r.

     Tradycją już jest w naszej placówce, głośne czytanie dzieciom przez osoby dorosłe w ramach ogólnopolskiej kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom". Tym razem fragmenty opowiadań pt. "Wigilia i Boże Narodzenie" przeczytała wychowankom psycholog - p. Elżbieta Kiszczak-Kubiak , wprowadzając wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy spotkania przy akompaniamencie akordeonu wspólnie zaśpiewali znane kolędy."Szkoła i co dalej...?" - 9.12.2016r.

Pod takim hasłem odbyło się 9 grudnia w naszym Ośrodku spotkanie informacyjno-szkoleniowe z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Niepełnosprawność jest jednym z ważniejszych problemów współczesnego świata, a Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest po to, by przypominać, że wśród nas żyją, borykając się z różnymi problemami osoby z różnymi niepełnosprawnościami.
Celem tegorocznego spotkania było przedstawienie systemu wsparcia i pomocy osobom niepełnosprawnym, które kończą edukację szkolną. Zaproszeni prelegenci to praktycy w swojej dziedzinie, pracownicy naukowi i przedstawiciele różnych środowisk, instytucji samorządowych, oświatowych oraz organizacji pozarządowych, działających na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Aktywny udział prelegentów w naszej uroczystości miał charakter społeczny, edukacyjny i służył wymianie doświadczeń.
Uroczystość rozpoczęła i prowadziła dyrektor SOSW w Dorohusku, p. Bożena Kloc. Poruszana problematyka dotyczyła szeroko rozumianej rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, w tym dalszej terapii, opieki, usług medycznych i świadczeń socjalnych oraz systemu wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym. Na spotkaniu wystąpili: dr Katarzyna Patyk - pracownik naukowy UMCS w Lublinie, Ryszard Stawiarski prezes Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością i Ich Przyjaciół "Zbyszko" w Chełmie. O wyrównywaniu szans i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych mówili przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie, warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy.
Cykl wystąpień zakończył panel dyskusyjny, w którym wzięli udział rodzice naszych uczniów oraz zaproszeni goście, dzieląc się swoimi refleksjami na temat problematyki niepełnosprawności jak również przeżyć towarzyszących powyższym wystąpieniom.
W trakcie spotkania goście mieli okazję zwiedzić Ośródek, kupić upominki na kiermaszu bożonarodzeniowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego "Pomocna Dłoń".
W spotkaniu wzięło również udział wielu rodziców i opiekunów młodzieży niepełnosprawnej, nauczycieli, terapeutów, oraz osoby zainteresowane proponowaną tematyką.
Było to dla nas niezwykle ważne wydarzenie, ze względu na rolę naszej placówki w procesie rehabilitacji i rewalidacji osób oraz integracji społecznej naszych wychowanków.
Mamy nadzieję, że przedstawione na spotkaniu szerokie ujęcie problematyki niepełnosprawności wpłynie na pogłębienie wiedzy i możliwości pomocy osobom niepełnosprawnym.Mikołaj w przedszkolu - 6.12.2016r.

"Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na Niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie
Każde dziecko z prezentu się cieszy..."

     Tak też było i w naszym przedszkolu. Wszystkie dzieci od rana nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja. W tym roku biały puch okrył drzewa, domy i drogi, dlatego też nasz długo oczekiwany gość mógł przybyć do nas swoim "śnieżnym zaprzęgiem". Mikołaja i jego pomocnika dzieci przywitały tańcząc i śpiewając zimowe piosenki. Przedszkolaki zaprosiły Mikołaja, który przywiózł dla nich wspaniałe prezenty do wspólnej zabawy przy ognisku. Okazało się, że dzieci były grzeczne w tym roku, bo nikt nie dostał od niego rózgi. Święty Mikołaj miał dla naszych milusińskich jeszcze jedną niespodziankę - przejażdżkę swoim zaprzęgiem. Chętnych było bardzo wielu. Wizyta gościa z Dalekiej Północy wywołała wiele radości i uśmiech na twarzach przedszkolaków. Święty Mikołaj obiecał dzieciom, że wróci do nas w przyszłym roku.Na spotkanie z Mikołajem.... - 3.12.2016r.

     Co roku, w miesiącu grudniu odbywa się "Rajd Mikołajkowy" organizowany przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie, kończący sezon turystyczny. W tegorocznej edycji rajdu uczestniczyła pięcioosobowa ekipa wychowanków SOSW w Dorohusku wraz z opiekunem koła. Trasa rajdu rozpoczynała się w miejscowości Stołpie, gdzie można było podziwiać średniowieczną wieżę obronną z XII w. oraz źródło bijące u jej podnóża. Następnie autokary przewiozły uczestników do miejscowości Podgórze, gdzie wszyscy zwiedzali XII - wieczny kościół pw. Chrystusa Pana Zbawiciela / dawna cerkiew/ oraz znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie ceglaną dzwonnicę wzniesioną pod koniec XIX w. w stylu bizantyjsko - rosyjskim.

Kolejny, pieszy etap rajdu wiódł przez lasy, które w zimowej scenerii były bardzo urokliwe z Janowa do miejscowości Staw, gdzie zziębnięci uczestnicy wyprawy mogli napić się gorącej herbaty oraz zjeść pieczoną kiełbaskę z ogniska. Ostatnią i najbardziej oczekiwaną atrakcją było spotkanie ze Św. Mikołajem, który przyniósł wszystkim młodym turystom drobne prezenty.Przedszkolaki kochają misie - 30.11.2016r.

     30 listopada nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Jest to coroczne, międzynarodowe święto, które wszystkie dzieci na świecie dedykują swoim ulubieńcom misiom - pluszakom i bohaterom licznych bajek i filmów. Wielką atrakcją uroczystości był gość - Misio Krzysio, który wspólnie z dziećmi bawił się, tańczył i śpiewał. Dzieci rozwiązywały zagadki o misiach, wzięły udział w konkursie "Wyjadanie miodku" i wykonały portrety misiów. Było zadanie również dla pań, które z zawiązanymi oczami musiały narysować misia zgodnie z podpowiedziami dzieci. Na koniec dla wszystkich "Małe co nieco" na przekąskę i wspólna fotografia z Misiem Krzysiem.X Integracyjny Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego - Dorohusk 2016 - 29.11.2016r.

     W dniu 29.11.2016 roku już po raz dziesiąty Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Dorohusku był organizatorem Integracyjnego Powiatowego Turnieju Tenisa Stołowego. Jak co roku do organizacji tego wspaniałego wydarzenia sportowego włączyło się Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego ,,Pomocna Dłoń" w Dorohusku sponsorując puchary i nagrody rzeczowe.

W tegorocznych indywidualnych rozgrywkach przy stołach tenisowych wzięło udział 36 zawodników z 11 placówek:

 1. Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmie
 2. Warsztat Terapii Zajęciowej Ośrodka Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie
 3. Warsztat Terapii Zajęciowej przy I.S.O.N. ,,Prometeusz" w Chełmie
 4. Powiatowy Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych w Hrubieszowie
 5. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kęble
 6. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 1 w Lublinie
 7. Warsztat Terapii Zajęciowej w Majdanie Zahorodyńskim
 8. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sawinie
 9. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy we Włodawie
 10. Warsztat Terapii Zajęciowej w Wojsławicach
 11. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Dorohusku

     O godzinie 9.30 zawody oficjalnie otworzyła Pani Bożena Kloc, dyrektor ośrodka w Dorohusku, która między innymi życzyła wszystkim zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników sportowych. Po oficjalnym rozpoczęciu turnieju zawodnicy przystąpili do gier właściwych.

     Przebieg zawodów koordynował, sędzia główny, Sławomir Gajewski. W sprawnym przeprowadzeniu rozgrywek pomagali uczniowie ZSO w Dorohusku, w roli sędziów liczących: Chwaleba Łukasz, Stopa Jakub, Sobczuk Aleksandra. Cały turniej przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Mimo, że podium mogło pomieścić tylko trzech najlepszych w dwóch kategoriach, to wszyscy uczestnicy mogli czuć się wygranymi, ponieważ nie wynik końcowy był tu najważniejszy, a spotkanie w gronie fantastycznych ludzi i wspólna wymiana doświadczeń.
A oto wyniki rozgrywek:

W kategorii kobiet:

I miejsce - Litomska Milena SOSW we Włodawie
II miejsce - Szokaluk Kamila SOSW w Dorohusku
III miejsce - Mazurek Kinga ŚDS w Chełmie


W kategorii mężczyzn:

I miejsce - Stachyra Kamil SOSW Nr 1 w Lublinie
II miejsce - Gołębiowski Kamil WTZ w Majdanie Zahorodyńskim
III miejsce - Sergiel Dominik SOSW Nr 1 w Lublinie

     Po kilkugodzinnych zmaganiach o godz. 13.00 odbyło się oficjalne zakończenie turnieju. Zwycięzcy zostali udekorowani medalami, otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkie placówki dostały okazałe puchary i dyplomy, a trenerzy podziękowania. Organizatorzy zapewnili zawodnikom słodki poczęstunek w trakcie rozgrywek, regenerujący spożyte siły w zmaganiach sportowych.
     Po raz kolejny wszyscy uczestnicy zawodów, nie tylko rywalizowali ze sobą w duchu fair play, ale przy tym miło spędzili czas w gronie rówieśników. Do zobaczenia za rok.Bożonarodzeniowe warsztaty - 29.11.2016r.

     Dnia 29.11.2016 roku po raz kolejny w SOSW w Dorohusku odbyły się warsztaty dla rodziców pod hasłem "Bożonarodzeniowe ozdoby". Uczestnicy spotkania z pasją i zaagażowaniem tworzyli gwiazdki, ażurowe kule, parafinowe lampiony, świece ozdobne, pudełeczka na prezenty oraz świąteczne kartki. Wytwory ich pracy przekazane zostały na coroczny "Kiermasz bożonarodzeniowy".
W "Komnacie wróżb" - 22.11.2016r.


     W wieczór andrzejkowy łączą się dwa światy: realny z tym magicznym, pełnym czarów i wróżb. Nasi wychowankowie mieli okazję doświadczyć wielu wrażeń wynikających z przenikania się mistycyzmu z przyziemnością podczas "Zabawy andrzejkowej". Młodzież mogła poznać imię przyszłego partnera, zawód, który będą wykonywali w przyszłości lub usłyszeć, jakie niespodzianki szykuje dla nich los. Każdy z uczestników zabawy poczęstowany został cukierkiem z optymistyczną wróżbą. Oczywiście wszystkie przepowiednie potraktowane były z przymrużeniem oka, dlatego też nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy. Ten magiczny czas uświetnił nam występ zespołu tanecznego w choreografii "Czarodziejska Zumba", po którym wszyscy bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki. Dyskoteka zakończyła się wybraniem Króla i Królowej zabawy tanecznej, a zostali nimi: Patryk i Dominika.
Spotkanie z piosenką patriotyczną - 09.11.2016

     9 listopada uczniowie ośrodka wzięli udział w "Spotkaniu z piosenką patriotyczną". Po obejrzeniu filmu o powstaniu państwa polskiego i symbolach narodowych wychowankowie wraz z wychowawcami śpiewali pieśni żołnierskie i patriotyczne, których teksty wyświetlane były na ekranie. Spotkanie to, było nie tylko sposobem na aktywne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości, ale również małą lekcją historii i patriotyzmu.Na szlakach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego - 5.11.2016


     W minioną sobotę tj. 5.11.2016 r. pięcioosobowa ekipa Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego "Tramp" wzięła udział w 54 " Rajdzie Parasolowym", którego trasa wiodła przez tereny Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy rajdu zwiedzali Skierbieszowski rynek, na którym usytuowano pomnik poświęcony Dzieciom Zamojszczyzny i ofiarom II Wojny Światowej, siedemnastowieczny kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, grodzisko zamkowe oraz park z pozostałościami rezydencji biskupów chełmskich. Następnie nastąpił przejazd do Grabowca, gdzie uczestnicy wyprawy wspinali się na grabowieckie wzgórze zamkowe, skąd mogli podziwiać panoramę miejscowości oraz poznać jej bogatą historię. Zwiedzali też osiemnastowieczny kościół parafialny pw. Św. Mikołaja oraz rynek, na którym znajdują się pomniki upamiętniające ofiary II Wojny Światowej. Kolejny etap rajdu wiódł do miejscowości Podwysokie, skąd wszyscy przeszli szlakiem "Śladami Księdza Stefana Wyszyńskiego" do Lasu Baraniec, aby podziwiać znajdującą się w malowniczym wąwozie kapliczkę poświęconą kardynałowi. Ostatni etap rajdu prowadził do miejscowości Majdan Ostrowski, gdzie odbyło się tradycyjne ognisko turystyczne z pieczeniem kiełbasek, konkurs na najładniejszy parasol rajdowy oraz konkurs wiedzy o zwiedzanych obiektach. Ekipom biorącym udział w rajdzie zostały wręczone okolicznościowe dyplomy.
     Trochę przemęczeni, ale w dobrych nastrojach wróciliśmy wieczorem do naszego ośrodka w Dorohusku.Pamiętamy o tych, którzy odeszli... - 27.10.2016

      Jak co roku uczniowie naszej szkoły w ostatnich dniach października brali udział w akcji sprzątania miejsc pamięci narodowej. Siedmioosobowa grupa wychowanków pod opieką nauczyciela - pana Józefa Bonieckiego porządkowała otoczenie obelisku poświęconego ofiarom II wojny światowej w Dorohusku oraz Cmentarz Wojskowy i Wojenny przy lesie Borek w Chełmie. Po zakończonych pracach porządkowych uczniowie modlili się przy pomniku w intencji poległych żołnierzy oraz zapalili symboliczny znicz."Pierogi na sto sposobów" - 26.10.2016


     Dnia 26 października 2016 roku Klub Rodzica działający w naszym ośrodku zaprosił rodziców do wspólnego lepienia pierogów. Ulepiliśmy około 500 sztuk, a może więcej.... Oczywiście nie na sto sposobów, ale były ruskie, z kaszą gryczaną, ze szpinakiem, na słodko, z mięsem, z fasolą, z pieczarkami i z boczkiem. Uczestnicy kulinarnego spotkania wymienili się przepisami na ciasto, farsz oraz sposób lepienia pierogów. Każdy z nas ma przecież własne doświadczenia w tym kierunku. Kulminacyjnym i zarazem najsmaczniejszym elementem spotkania była degustacja gotowych potraw, wspólne rozmowy przy kawie i herbacie. Rodzice zadeklarowali chęć lepienia pierogów przed wigilią szkolną. Pierogi były pyszne mniam, mniam....Na spotkanie z Hubertusem.... - 22.10.2016

     W sobotę, 22.10.2016 r. sześcioosobowa grupa wychowanków naszej szkoły wraz z panią dyrektor Bożeną Kloc została zaproszona do zaprzyjaźnionego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kęble na Hubertusa. Podczas odwiedzin, uczniowie mieli okazję zwiedzić zabytkowy dwór, w którym mieści się szkoła, nowo wybudowany budynek internatu dla wychowanków ośrodka, oraz jeździć konno w ujeżdżalni. W trakcie wizyty nasi uczniowie podziwiali w zaaranżowanej galerii prace plastyczne uczniów, wyroby ceramiki artystycznej, obrazy olejne, fotografię artystyczną nauczycieli oraz zabytkowe sprzęty użytkowe. Punktem kulminacyjnym imprezy była pogoń za lisem, w której brali udział wychowankowie kębelskiego ośrodka. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy posilili się smacznym bigosem, kiełbaskami z grilla oraz gorącą herbatą. Trochę przemoknięci, ale pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach popołudniowych do Dorohuska.Cała Polska Czyta Dzieciom. - 20.10.2016

     Od pięciu lat w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Dorohusku w ramach ogólnopolskiej kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" realizowany jest program "Czytające szkoły". Zgodnie z podstawowym założeniem tej akcji, którym jest codzienne, głośne czytanie dzieciom przez osoby dorosłe, w naszej placówce czytają nauczyciele, wychowawcy, a także osoby zapraszane z zewnątrz.
     20 października 2016 r. zabawne wierszyki o tematyce jesiennej zebrane w książce Kaliny Jerzykowskiej czytała wychowankom Agata Radzięciak- radna Rady Powiatu Chełmskiego.
      Spotkanie zorganizowała lider programu, pani Joanna Nizioł.Wizyta funkcjonariusza Straży Granicznej. - 19.10.2016

     W dniu 19.10.2016 r. w ramach realizowanego w naszym ośrodku programu profilaktyki zorganizowane zostało spotkanie uczniów z p. Edytą Gołębiowską - przedstawicielem Straży Granicznej z placówki w Dorohusku. Tematem prelekcji była "Charakterystyka działalności Straży Granicznej".
     Pani starszy chorąży, podczas prezentacji multimedialnej nie tylko przybliżyła najważniejsze zagadnienia dotyczące formacji oraz omówiła główne jej zadania, ale również zaprezentowała umundurowanie funkcjonariuszy. Dziewczętom szczególnie spodobał się służbowy strój kobiecy, chłopców zaś zaciekawił sprzęt, z jakiego na co dzień korzystają pogranicznicy: kamery termowizyjne i gogle noktowizyjne, samochody terenowe, motocykle, łodzie pontonowe i śmigłowce.
     Spotkanie miało również na celu szeroko pojętą profilaktykę dotyczącą zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków. Funkcjonariuszka poinformowała młodzież o konsekwencjach prawnych wynikających z ich posiadania i rozpowszechniania.Święto Pieczonego Ziemniaka. - 19.10.2016


"Święto dziś ziemniaka mamy,
Tak więc wszystkich zapraszamy.
Na konkursy i zawody,
Na zagadki i podchody ..."

     Pod takim hasłem, dnia 19 października br. wychowankowie naszego ośrodka obchodzili "Święto pieczonego ziemniaka". Już po raz kolejny impreza przybrała formę Jesiennego turnieju sportowego, założeniem którego jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez promowanie aktywności fizycznej w konkurencjach i zawodach sportowych.
     Uczniowie biorąc udział w zaplanowanych działaniach mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas sadzenia i zbierania ziemniaków, rzucania ziemniakiem do celu, czy kelnerowania. Uczestnicy imprezy wykazali się wielką aktywnością i pomysłowością podczas wykonywania tych zadań. Uwieńczeniem spotkania było wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków w ognisku. Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas.

Organizatorzy.Za serce, uśmiech, dobre słowo... Dziękujemy! - 12.10.2016

     Pod takim hasłem 12 października 2016 r. obchodzony był w naszej placówce Dzień Edukacji Narodowej. W radosnej atmosferze świętowali wszyscy nauczyciele i pracownicy ośrodka, zaproszeni goście oraz uczniowie. Okolicznościowe przemówienia wygłosili p. dyrektor Bożena Kloc, ks. Prałat Ryszard Winiarski, p. Maryla Kowalczyk ze Starostwa Powiatowego w Chełmie i p. Anna Kosacka - przewodnicząca Rady Rodziców.
     Uczniowie zaprezentowali szereg niespodzianek. Były piękne, wzruszające życzenia i upominki. Repertuar wokalny uczniów przeszedł najśmielsze oczekiwania widzów. Słuchaliśmy piosenek popowych, ludowych i... rapu.
     Niewątpliwą atrakcją był skecz "O pewnym belfrze", w którym wystąpiły nauczycielki p. Iwona i p. Agnieszka. Wiele emocji wzbudziła prezentacja multimedialna "My też kiedyś byliśmy dziećmi", podczas której uczniowie rozpoznawali na zdjęciach nauczycieli i pracowników szkoły.


     Ważnym elementem uroczystości było wręczenie Nagrody Starosty p. Joannie Nizioł przez p. Marylę Kowalczyk, reprezentującą Starostę Powiatu Chełmskiego. Pani Dyrektor SOSW w Dorohusku wręczyła Nagrody Dyrektora za wybitne osiągnięcia nauczycielom i pracownikom placówki.
Na koniec wszyscy wyróżnieni zaśpiewali piosenkę "Więc chodź, pomaluj mój świat".
     To była wspaniała uroczystość!!!Święto Drzewa. - 10. 10. 2016

     Tradycją już jest, że co roku nasza placówka obchodzi Święto Drzewa. W ramach realizacji programu własnego "Elementy sylwoterapii w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną w st. umiarkowanym lub znacznym" wychowankowie posadzili sadzonki drzew świerku i dębu, podarowane przez zaprzyjaźnionego leśniczego. Cieszymy się bardzo, że dzięki naszym działaniom teren wokół placówki będzie coraz ładniejszy.Spotkanie z panią psycholog. - 06. 10. 2016

     W ramach cyklicznych spotkań edukacyjno-profilaktycznych wychowankowie z grup wychowawczych uczestniczyli w pogadance z p. psycholog na temat: "Jak należy okazywać wzajemny stosunek wobec siebie, kolegów, nauczycieli i osób starszych- poradnik dla wychowanka". Temat rozmowy spotkał się z ożywionym zainteresowaniem ze strony uczniów. Wskazówki z poradnika dotyczące poprawnej komunikacji interpersonalnej wychowankowie obiecali stosować na co dzień.Deszczowa wycieczka... - 05.10.2016

     Dnia 5. 10. 2016 r. 34 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz dwiema mamami wychowanek wyjechało na jednodniową wycieczkę do Nałęczowa, Kazimierza Dolnego, Janowca i Puław. Pierwszym punktem naszej wyprawy było odwiedzenie Uzdrowiska Nałęczów. Podziwialiśmy tam przepiękny Park Zdrojowy z Pałacem Małachowskich, Stare Łazienki i Pijalnię Wód Mineralnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią powstania uzdrowiska, jego atrakcjami oraz obiektami służącymi leczeniu i rehabilitacji kuracjuszy. Wielkie zainteresowanie wzbudził pomnik Bolesława Prusa, który był oblegany przez naszych wychowanków i wszyscy fotografowali się na słynnej ławeczce z naszym wieszczem. Następnym etapem wycieczki był Kazimierz Dolny, gdzie oglądaliśmy ruiny zamku, Górę Trzech Krzyży, Mały Rynek i Kościół Farny pw. Św. Jana Chrzciciela. Po krótkim odpoczynku wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na zakupy okazjonalnych pamiątek oraz słynnych kazimierzowskich kogutów. Po udanych zakupach cała grupa przeszła na nabrzeże Wisły, skąd wypłynęliśmy statkiem wycieczkowym "Celina" w rejs po wzburzonych wodach królowej polskich rzek. Po odbytym rejsie udaliśmy się autokarem do Janowca, gdzie zwiedzaliśmy ruiny zamku górującego nad okolicą i podziwialiśmy nadwiślańskie krajobrazy. W drodze powrotnej z Janowca uczniowie zjedli na łonie przyrody smaczny obiad oraz napili się gorącej herbaty. Ostatni etap naszej wycieczki wiódł do Puław, w którym to mieście zwiedzaliśmy Pałac Czartoryskich wraz z historyczną ekspozycją skarbów z kolekcji rodziny Książąt Czartoryskich, Dom Gotycki oraz Świątynię Sybilli. Po wyczerpaniu wszystkich punktów planu wycieczki, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Dorohuska. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, trochę przemoczeni, ale pełni nowych wrażeń, wróciliśmy w godzinach wieczornych do szkoły.Akcja "Bezpieczeństwo na drodze" - 30.09.2016

     W dniu 30.09.2016 r. w SOSW w Dorohusku odbyła się cyklicznie organizowana akcja edukacyjna "Bezpieczeństwo na drodze", w której uczestniczyli:

 • Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chełmie aspirant szt. Tomasz Błaziak,
 • Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie Tadeusz Łańcucki,
 • przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe Janina Pędzińska , Józef Bielecki,
 • Katarzyna Górska z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Chełmie,
 • uczniowie i nauczyciele SOSW w Dorohusku.

     Priorytetowym celem tego przedsięwzięcia było przygotowanie uczniów do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszy, rowerzysta i pasażer, utrwalenie znajomości podstawowych znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, kształtowanie pozytywnych cech wzorowego uczestnika ruchu drogowego, przygotowanie do praktycznego posługiwania się numerami alarmowymi, uświadomienie konieczności korzystania z elementów odblaskowych oraz doskonalenie umiejętności bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych.

     W trakcie spotkania został przeprowadzony konkurs wiedzy o ruchu drogowym, nastąpiło też podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego "Bezpieczeństwo na drodze". Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się pokaz tresury psa służbowego SOK.      Przedstawiciele Policji, WORD i PKP PLK przekazali naszym wychowankom materiały edukacyjne z zakresu bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.      W ramach akcji prewencyjnej "Bezpieczna Zebra" organizowanej przez Komendę Miejską Policji w Chełmie przy współudziale Urzędu Miasta Chełm, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Chełmie oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń dzieci pod nadzorem policjanta ruchu drogowego uczyły się praktycznego przechodzenia przez przejścia dla pieszych.
Na ludową nutę - 22.09.2016

     Dnia 22.09.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX Przeglądzie Piosenki Ludowej w Kaniem.      Motywacją do uczestnictwa w imprezie, była chęć zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych. Występom młodych artystów towarzyszyła wielka radość, a uwieńczeniem sukcesu było wyróżnienie oraz wspólna zabawa przy muzyce.      Po raz kolejny pokazaliśmy, iż potrafimy śpiewać - również na ludową nutę!
Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata" - 15.09.2016.

     Zawsze włączamy się w akcję "Sprzątanie Świata". W tym roku w porządkowaniu terenów leśnych w miejscowości Turka wzięło udział 7 wychowanków z gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy wraz z opiekunami: Katarzyną Sokaluk i Joanną Nizioł. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem pana Michała - leśniczego z Leśnictwa Husynne.      Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie potrzeby dbania o środowisko przyrodnicze. Sprzątanie lasu przebiegło sprawnie. W foliowe worki i rękawice ochronne zaopatrzyło nas Starostwo Powiatowe w Chełmie.      Dodatkową atrakcją, która nas spotkała, była możliwość nie tylko obserwowania, ale też wzięcia udziału w akcji wypuszczania do lasu przez łowczych dziesięciu bażantów. Wywarło to na nas duże wrażenie.Nowy Rok Szkolny 2016/2017 rozpoczęty! - 01.09.2016

     1 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny . Po wakacyjnej przerwie z pełnym zaangażowaniem wróciliśmy do wytężonej pracy . Czekamy na rok pełen sukcesów i radości. Siłę do tego dadzą nam zapewne życzenia: wytrwałości ,zdrowia i optymizmu złożone dla całej społeczności szkolnej przez Dyrektor Bożenę Kloc oraz zaproszenych gości: proboszcza Parafii św. Jana Nepomucena w Dorohusku ks. Ryszarda Winiarskiego oraz przewodniczącą Rady Rodziców - Annę Kosacką.

Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
w Dorohusku
Ul. Graniczna 1
22-175 Dorohusk
Tel/fax: 082-566-10-33

E-mail:
soswdorohusk@data.home.pl


Więcej