Wydarzenia

Spotkanie opłatkowe - 21.12.2017 r.

     W dniu 21 grudnia 2017 roku o godzinie 1230 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku odbyło się spotkanie opłatkowe. Wychowankowie, pracownicy placówki, rodzice oraz zaproszeni goście zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie pod kierownictwem E. Kułaczkowskiej i A. Dobras zaprezentowali część artystyczną wprowadzającą nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Zaproszony kapłan ks. G. Lipiński poprowadził modlitwę i przeczytał słowa Pisma Świętego mówiące o Narodzeniu Pana Jezusa (Łk2,1-20) . Po usłyszanym Słowie Bożym, były życzenia i dzielenie się opłatkiem. Następnie wszyscy udali się do stołówki szkolnej, gdzie na pięknie przystrojonych stołach czekał przygotowany posiłek składający się z tradycyjnych potraw wigilijnych."Świąteczne Anioły" - 18.12.2017 r.

     W grudniu 2017 r. ogłoszono cykliczny, międzyszkolny konkurs plastyczny pt. "Świąteczne Anioły". Do konkursu przystąpiło 7 placówek oświatowych z powiatu chełmskiego: Przedszkole Samorządowe w Dorohusku, Szkoła Podstawowa im. ppł. J. Szatowskiego w Świerżach, Szkoła Podstawowa w Dorohusku, Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Brzeźnie, Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Ks. J. Twardowskiego w Chełmie, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy we Włodawie, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Dorohusku.
     Ogółem wpłynęły 94 prace. Komisja konkursowa oceniała prace wg. następujących kryteriów: oryginalność, pomysłowość, estetyka i samodzielność wykonania.
Wszystkim przedszkolakom biorącym udział w konkursie przyznano wyróżnienia.
W kategorii wiekowej - Szkoła Podstawowa przyznano:

 • I miejsce: Monika Lewińska SP Brzeźno
 • II miejsce: Anna Chnydka SP nr 4 z oddziałami integracyjnymi Chełm
 • III miejsce: Bartosz Rup SP Dorohusk
  Zuzanna Kowalczyk SP Świerże.

Ponadto przyznano wyróżnienia:

Martyna Pieczykolan SP nr 4 z oddziałami integracyjnymi Chełm
Marianna Gajur SP Dorohusk
Magdalena Kwitek SP Świerże
Ewelina Betiuk SOSW Dorohusk.

Uczniom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Organizatorzy:
Edyta Podkańska
Bożena RaczyńskaMikołajkowy Turniej Sportowy - 13.12.2017 r.

     W dniu 13 grudnia 2017 r., o godzinie 16.30, odbył się "Mikołajkowy Turniej Sportowy". Rywalizowali ze sobą wszyscy wychowankowie grup wychowawczych. Turniej zapewnił podopiecznym dużo radości i zdrowej rywalizacji sportowej. 13 grudnia okazał się szczęśliwy z jeszcze jednego powodu - wychowankowie zostali obdarowani prezentami dostarczonymi przez wiernych kibiców "Chełmianki". "Zielony Mikołaju" - DZIĘKUJEMY!"Tyle jesteś wart, ile dajesz z siebie innym" - 08.12.2017 r.

     8 grudnia w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych podsumowaliśmy 10 lat działalności stowarzyszenia działającego na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dorohusku "Pomocna Dłoń". Praca charytatywna zaowocowała licznymi zrealizowanymi projektami. Dzięki wsparciu stowarzyszenia wychowankowie SOSW uczestniczyli w wielu wycieczkach turystyczno - krajoznawczych, turnusach rehabilitacyjnych, zielonych szkołach. Dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, do różnego rodzaju terapii pomagają dzieciom niepełnosprawnym w realizacji ich marzeń i planów.
     Były emocje, radość i refleksja, bo tyle jesteśmy warci, ile dajemy z siebie innym. Dziękujemy wszystkim rodzicom, gościom za udział w uroczystości i warsztatach bożonarodzeniowych.XI Integracyjny Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Dorohusk 2017 - 29.11.2017r.

     W dniu 29.11.2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku odbył się XI Integracyjny Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Dorohusk 2017. Jak co roku do organizacji tego wspaniałego wydarzenia sportowego włączyło się Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku ,,Pomocna Dłoń". Sponsorem pucharów oraz nagród rzeczowych było Starostwo Powiatowe w Chełmie. W tegorocznych indywidualnych rozgrywkach przy stołach tenisowych wzięło udział 33 zawodników z 10 placówek:

 1. Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmie.
 2. Warsztat Terapii Zajęciowej Ośrodka Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie.
 3. Warsztat Terapii Zajęciowej przy I.S.O.N. ,,Prometeusz" w Chełmie.
 4. Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Cytrynka" w Dorohusku.
 5. Warsztat Terapii Zajęciowej w Majdanie Zahorodyńskim.
 6. Dom Pomocy Społecznej w Nowinach.
 7. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sawinie.
 8. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy we Włodawie.
 9. Warsztat Terapii Zajęciowej w Wojsławicach.
 10. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Dorohusku.

     Przebieg zawodów koordynował sędzia główny, Sławomir Gajewski. W sprawnym przeprowadzeniu rozgrywek pomagali uczniowie ZSO w Dorohusku, w roli sędziów liczących: Macegoniuk Patryk, Ruszkiewicz Łukasz, Tolisz Marcin. Cały turniej przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Mimo, że podium mogło pomieścić tylko trzech najlepszych w dwóch kategoriach, to wszyscy uczestnicy mogli czuć się wygranymi, ponieważ nie wynik końcowy był tu najważniejszy, a spotkanie w gronie fantastycznych ludzi i wspólna wymiana doświadczeń.

A oto wyniki rozgrywek:
W kategorii kobiet:

I miejsce - Litomska Milena SOSW we Włodawie
II miejsce - Szokaluk Kamila SOSW w Dorohusku
III miejsce - Tycholis Natalia SOSW w Dorohusku

W kategorii mężczyzn:

I miejsce - Płoński Grzegorz WTZ w Wojsławicach
II miejsce - Jarosz Piotr DPS w Nowinach
III miejsce - Nadolski Piotr WTZ w Sawinie


     Po długich zmaganiach około godziny 13.00 odbyło się oficjalne zakończenie turnieju. Zwycięzcy zostali udekorowani medalami, otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkie placówki dostały puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a trenerzy podziękowania. Wręczenia medali, pucharów i nagród dokonały: Pani Jolanta Ryszkiewicz - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Chełmie oraz Pani Bożena Kloc - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku. Uroczystego zamknięcia turnieju dokonała Pni Jolanta Ryszkiewicz.
     Organizatorzy w trakcie rozgrywek zapewnili zawodnikom słodki poczęstunek, którego sponsorem była piekarnia z Woli Uhruskiej - ,, H2d" S.C. Hanna Drygiel Daniel Misiurski.
     Po raz kolejny wszyscy uczestnicy zawodów, nie tylko rywalizowali ze sobą w duchu fair play, ale przy tym miło spędzili czas w gronie rówieśników."WIECZÓR WRÓŻB I MAGII" - 29.11.2017r.

     Andrzejki są wspaniałą okazją do zabawy. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
     W naszej placówce dnia 29 listopada odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka. Zabawę uświetniały znane przeboje muzyczne. Uczniowie, kultywując tradycje związane z Wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękne wróżki przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, światło i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Wychowankowie wraz z nauczycielami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.
      Następnie odbyły się liczne konkursy. Królem i Królową zabawy tanecznej zostali: Kamila i Paweł. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.Pomagamy bezdomnym zwierzętom - 23.11.2017r.

     Okres zimowy to czas, w którym zwierzęta dotkliwie odczuwają złe warunki pogodowe i potrzebują odpowiedniego pokarmu. Dlatego też w listopadzie, w naszej placówce zorganizowaliśmy akcję charytatywną "Karmy paczka dla zwierzaczka". Jak się okazało nasi wychowankowie nie są obojętni na los zwierząt. Świadczyć o tym może ilość karmy jaką udało nam się zebrać. Dary te zostały przekazane pracownikowi chełmskiego schroniska dla zwierząt, który odwiedził naszą placówkę i spotkał się z uczniami.Cała Polska Czyta Dzieciom - 22.11.2017r.

     Tradycją już jest w naszej placówce, głośne czytanie dzieciom przez osoby dorosłe w ramach ogólnopolskiej kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem pedagog, pani Malwina Gadzała zachęcała naszych wychowanków do używania form grzecznościowych, czytając im książkę o dobrych manierach "Dobre wychowanie wierszem"."Święto pieczonego ziemniaka" - jesienny turniej sportowy - 17.10.2017 r.

"Święto dziś ziemniaka mamy,
Tak więc wszystkich zapraszamy
Na konkursy i zawody
Na zagadki i podchody..."


     Pod takim hasłem, dnia 17 października br. wychowankowie naszego Ośrodka obchodzili Święto pieczonego ziemniaka. Kolejny rok impreza przybrała formę jesiennego turnieju sportowego, założeniem którego jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez promowanie aktywności fizycznej w konkurencjach i zawodach sportowych.
     Wychowankowie biorąc udział w zaplanowanych działaniach mieli okazję do: sadzenia i zbierania ziemniaków, rzucania do celu, kelnerowania. Wykazali się wielką aktywnością i pomysłowością w wykonywaniu zadań. Na zakończenie frajdą było pieczenie kiełbasek i ziemniaków w rozpalonym ognisku. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas.

Organizatorzy.17.10.2017 r.

Przedszkolaki w schronisku dla zwierząt.....

     17.10.2017 r. dzieci z naszego przedszkola były na wycieczce w schronisku dla zwierząt w Chełmie. Od pracownika schroniska dowiedziały się jak trafiają tam bezdomne psy i koty oraz w jakich warunkach żyją. Celem wizyty było rozbudzenie w dzieciach szacunku i wrażliwości dla czworonogów. Do schroniska przedszkolaki nie pojechały z pustymi rękami!!! Dzięki sprawnie i szybko przeprowadzonej zbiórce dzieci zawiozły zwierzakom mnóstwo smakołyków!!!
     Mamy nadzieję, że to dopiero początek pomocy przedszkolaków dla bezdomnych zwierząt. Postaramy się, aby taka inicjatywa już na stałe wpisała się w tradycję naszego przedszkola.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wykazały się dużą wrażliwością i hojnością podczas zbiórki karmy dla podopiecznych schroniska.

.....i w McDonalds

     Kolejnym punktem wyjazdu do Chełma była wizyta w restauracji Mc Donalds. A tutaj to nasze brzuszki zostały zapełnione!Święto pracowników oświaty w SOSW w Dorohusku - 13.10.2017 r.

     Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej placówce odbyły się 13 października. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście. W miłą atmosferę wprowadzili nas młodzi artyści, którzy zaprezentowali część artystyczną. Były wzruszające wiersze, piosenki oraz wyjątkowy recital na pianinie.
     Życzenia i podziękowania za trud włożony w pracę z dziećmi pracownikom ośrodka złożyła pani Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Pani Jolanta Ryszkiewicz, która wręczyła Nagrody Starosty Pani Bożenie Kloc - Dyrektor SOSW w Dorohusku i nauczycielowi, Pani Annie Dobras.
     Tego dnia, za szczególne osiągnięcia w pracy Nagrody Dyrektora odebrali nauczyciele i pracownicy ośrodka.
     Zwieńczeniem tej wspaniałej uroczystości było obdarowanie wszystkich zebranych drobnymi upominkami - wykonanymi przez uczniów serduszkami z gliny.Zarażali uśmiechem - 10.10.2017 r.

     W ramach obchodów Ogólnoświatowego Dnia Uśmiechu dzieci z naszego przedszkola 10.10.2017 r. przygotowały niespodziankę. Jej symbolem była "uśmiechnięta buźka". A była wszędzie: na twarzach, balonikach, czapeczkach i na naklejkach, które dzieci przekazywały uczniom i pracownikom. Najważniejszy był jednak naturalny uśmiech, który pojawiał się na twarzach wszystkich. I o to chodziło! Przedszkolaki zaraziły śmiechem całą szkołę!!!
     Światowy Dzień Uśmiechu to jeden z najweselszych, ale też najzdrowszych dni w roku. Już dawno udowodniono, że śmiech to zdrowie!X edycja akcji edukacyjnej "Bezpieczeństwo na drodze" - 28.09.2017 r.

     28 września wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dorohusku uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym, zorganizowanym we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Chełmie, Komisariatem Policji w Dorohusku oraz PKP PLK w Chełmie.
     Akcja miała na celu przygotowanie uczniów do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszy, rowerzysta, pasażer, propagowanie konieczności używania elementów odblaskowych, popularyzowanie znajomości przepisów o ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży.
     W trakcie spotkania przeprowadzono konkurs wiedzy, a uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe, pulsujące gadżety odblaskowe i materiały edukacyjne z zakresu bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym od współorganizatorów akcji.Wychowankowie z SOSW znowu w Akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2017".

     Zawsze chętnie włączamy się w akcję "Sprzątanie Świata", której organizatorem jest fundacja "Nasza Ziemia".

W tym roku w porządkowaniu terenów leśnych w miejscowości Turka wzięło udział 9 wychowanków z gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy wraz z opiekunami: Katarzyną Sokaluk i Joanną Nizioł. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem pana Michała - leśniczego z Leśnictwa Husynne.
     Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie potrzeby dbania o środowisko przyrodnicze. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie sprzątanie lasu przebiegło sprawnie.
W worki i rękawice ochronne zaopatrzyło nas Starostwo Powiatowe w Chełmie.
     Cieszymy się, że z roku na rok śmieci jest coraz mniej.
Młodzi artyści z SOSW w Dorohusku na Przeglądzie "Piosenki Ludowej" - 13.09.2017 r.

Już po raz dwudziesty w DPS- ie w Kaniem
odbyło się głośne, ludowe śpiewanie!
13-go września ku naszej radości
słońce zaświeciło, było wielu gości!
Nasza grupa zgrana: Kamila, Patrycja, Anita i Piotr
zawsze rozśpiewana... więc zabrzmiał ich głos!
Mateusz wtórował i nadał nam krok,
zaprosił do tańca... w prawo, w lewo skok!
Więc zadowoleni wróciliśmy razem
za rok zaśpiewamy...też donośnym głosem!
Rok szkolny 2017/2018 Rozpoczęty!

     W poniedziałek 4 września 2017 r. o godz. 10.00 odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018.
     Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych osób oraz odczytania listów: Wojewody Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty, a także Rzecznika Praw Dziecka.
     Odbyły się również wystąpienia zaproszonych gości: Wikariusza Parafii Dorohusk ks. Grzegorza Kiciaka i Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Anny Kosackiej, którzy życzyli wszystkim dużo radości i sukcesów w nowym roku szkolnym.
     Następnie zabrała głos Pani Dyrektor Bożena Kloc, która przedstawiła organizację roku szkolnego życząc wszystkim motywacji i zapału do pracy.
     Na zakończenie uczniowie udali się do klas na powakacyjne spotkanie ze swoimi wychowawcami.

Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
w Dorohusku
Ul. Graniczna 1
22-175 Dorohusk
Tel/fax: 082-566-10-33

E-mail:
soswdorohusk@data.home.pl


Więcej